8 wrz 2015

Sneaker Pimps – Bloodsport (2002)B
loodsport to trzecia i niestety ostatnia płyta Sneaker Pimps, formacji trip-hop-owej, która trochę miała pecha i trochę się spóźniła. Niemniej, jest to kawałek dobrej muzyki.


 
Nie dość, że sformowali się już po największych i najbardziej kojarzonych z trip- hopem grupach, to jeszcze ich pierwsza (najbardziej znana i słuchana płyta) stała się dla nich szufladką bez klucza. Nie chce jednak twierdzić, że Becoming X to propozycja słaba, choć wielu twierdzi, że była wtórna wobec osiągnięć m.in. Massive Attack. Becoming X to moje pierwsze, a zarazem naprawdę przyjemne, spotkanie ze Sneaker Pimps. Pomimo tego, że lata 90-te już dawno odeszły w cień, miło sobie przypomnieć klimat ich schyłku.Po sukcesie komercyjnym debiutu muzycy postanowili podziękować wokalistce Kelli Ali, co zapewne musiało wpłynąć na popularność i rozpoznawalność. Wokal przejął lider Chris Corner a kolejne nagrania ze Splinter i Bloodsport były już zupełnie inne, mniej przystępne i zdecydowanie godne poznania.
Głos Cornera, transowe elektroniczne rytmy, który skradają się i wiją wokół uszu. Poza tym dość mroczne teksty w niezłej interpretacji autora, dobra dykcja – wszystko to co najlepsze w tym gatunku. Na płycie jest tylko dziewięć kawałków, żaden z nich nie sprawia wrażenia zapychacza, wskutek czego całość wydaje się spójna i przemyślana."I want to be a kid again Combed down hair and Sunday best See me staying out bunking school Knowing wrong from right just rules"

"Bloodsport"


Do moich osobistych faworytów zaliczam szczególnie The Fuel - mocno tripowy kawałek, po którym aż ciarki przechodzą mi po plecach oraz seksualny i zakręcony Bloodsport. Długo zostają w pamięci podobnie jak nadające na tych samych falach Kiro TV i Loretta Young Silks. Natomiast Small Town Witch dusznym klimatem bliższy jest The Fuel. Zamykający płytę Think Harder to udane zwieńczenie udanej płyty, której jednak daleko do sukcesu Becoming X.Dlaczego tak się stało? Czy to wina zmiany na wokalu, bardziej mrocznych linii melodycznych czy spadku popularności trip – hopu? Pewnie wszystko po trochu. Materiału na czwartą płytę nie zaakceptowała wytwórnia płytowa a Chris Corner w 2004 roku założył nową grupę – IAMX. Ale to już zupełnie inna historia i nieco inna muzyka.


1. "Kiro TV" 3:442. "Sick" 4:143. "Small Town Witch" 4:484. "Black Sheep" 4:005. "Loretta Young Silks" 5:586. "M'aidez" 5:117. "The Fuel" 4:508. "Bloodsport" 5:249. "Think Harder" 4:4410. "Blue Movie" 4:0811. "Grazes" 6:43


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za odwiedziny i komentarze