14 wrz 2015

Krótko pisząc: Coś za mną chodziHorror edukacyjny


C
zy horror może mieć walor edukacyjny? Film Davida Roberta Mitchella zdaje się pouczać młodzież w kwestii spraw damsko – męskich. Hasło z plakatu jest przesadne, ale to całkiem niezły film.


Obraz przekonuje długimi ujęciami przy których widz oczekuje nadejścia nagłej grozy, a ta nadchodzi… albo nie nadchodzi. Niepewność podkręca syntetyczna, niepokojąca muzyka. Nie ma tutaj za wiele oczywistego straszenia a raczej kreowanie nastroju właściwego dla gatunku filmowego. 

Fabuła opowiada o dziewczynie, której przygodnie poznany chłopak w akcie seksualnym przekazuje pewną klątwę. Chodzić za nią będzie postać – czasem młoda kobieta a czasem mężczyzna, w zasadzie nigdy nie wiadomo kto. „Potwór” jest jednak dość powolny, ale należy wystrzegać się zamkniętych pomieszczeń z jednym wyjściem. Postać widziana jest tylko przez Jay, ale tę niepokojącą przypadłość może przekazać komuś innemu w akcie cielesnej rozkoszy. Seksualna klątwa?

Było fajnie, ale teraz mam problem

W filmie niemalże nie ma dorosłych a „potworem” może być każda osoba wyłaniająca się gdzieś z głębi ekranu. Każde nadejście to zagrożenie. Reżyser bawi się w tym przypadku z oczekiwaniami widza. Klątwa czasem przybiera postać seksualnie prezentowanych rodziców (matka Gregga i ojciec Jay). Czyżby jakieś nawiązania do Freuda? To naprawdę interesujące. A może obraz jest przestrogą przed zbyt frywolnym życiem erotycznym młodzieży? Zagadka, co autor miał na myśli i dlaczego straszy (a nie przyciąga) seksem. Czy to tylko zwykła zagranie na opak? Miłość jako panaceum na definitywne zdjęcie klątwy? 

Ostatnia scena filmu nie jest w tym przypadku jednoznaczna. 


2 komentarze:

  1. I chociaż niejako odwołujący się do klasycznych horrorów z lat 80tych, wprowadził świeży powiew do gatunku. Mam nadzieję, że twórcy będą częściej operować taką stylistyką. Muzyka, kolory,i cały styl opowiadania bardzo mi się podobał. Cieszę się, że się skusiłeś, bo chyba rzadko sięgasz po horror.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mam taką nadzieję. Kiedyś, dawno temu oglądałem horrory ale już nie pamiętam szczegółów, ani tytułów. Obecnie rzadko, bo obawiam się sztampy i straty czasu. Tutaj trailer nawet mnie zaciekawił, no i miałem chęć na coś innego :)

      Usuń

Dziękuje za odwiedziny i komentarze