1 lis 2015

W nowym zwierciadle: Wakacje


Co z tymi Griswoldami?


Z
okazji refleksyjnego święta (Wszystkich Świętych) i Halloween z drugiej, w czasie, gdy każdy ogląda i poleca horrory albo patrzy na spadające liście, ja może napiszę coś o … komedii.


Vacation
Seria komedii „W krzywym zwierciadle” z Chevy’m Chase’m to jeden z tych trybików, które rozpalają slogan „niezapomniane i szalone lata 80”.

Jak napisał jeden z użytkowników Filmwebu na temat pewnej polskiej komedii „film lekki i świeży, bez ciężkich rozważań”. Zastanowiłem się głęboko, czy w ogóle istnieje coś takiego jak komedie podejmujące ciężkie rozważania, ale w przypadku polskich filmów wszystko jest możliwe.

Za to komedie amerykańskie komedie z definicji „ciężkich rozważań” nie podejmują, niemniej, powinny być „lekkie i świeże”. Niestety, w tym przypadku jest zbyt lekko i nieświeżo.

O ile wręcz kultowe „W krzywym zwierciadle” to filmy świetnie odnajdujące się w niepowtarzalnym klimacie lat 80., w tym przypadku tak się nie dzieje. Co było fajne kiedyś, obecnie już trąci myszką. Rusty Griswold w poprzednich filmach miał własną osobowość a teraz stał się słabszą kopią Clarka. Ed Helms nie jest komikiem na miarę Chase’a, który „vis comica” miał wbudowane w gesty, ruchy, sposób mówienia. On przekonywał do swojej nieporadności a Ed Helms sili się na nią (choć wygląd ma nieporadny).

Lepiej wypada jego żona (Christina Applegate), czyli pamiętna Kelly Bundy. Ich synowie nie są zbyt zabawni, ale z pewnością bardzo irytujący. Pojawia się także Chris „Thor” Hemsworth, który przypomina z kolei Jeffersona Darcy’ego ze Świata według Bundych. Trzeba przyznać, potrafi się śmiać ze swojego image’u osiłka.

Mały wiedział, że tak się to skończy

http://vacationthemovie.com/photos/

Na chwilę pojawia się już mocno podstarzały Chase’a wraz z oryginalną żoną, ale ogólnie mówiąc, brakuje w filmie fajnych postaci. Czasy kuzyna Eddie’ego czy ciotki Edny minęły bezpowrotnie.

Dowcipy zbyt często polegają na wymiotowaniu, taplaniu się w gównie (nieświadomym), wjeżdżaniu w krowę. Brakuje świeżości, pomysłowości, nieco odmiennego niż dotychczas sposobu rozśmieszania, jak miało to miejsce w przypadku klasycznej serii. To wszystko już było i było w lepszy sposób.

Co najważniejsze, dawna seria z Chase’m była satyrą (często nawet drwiną) z ówczesnej amerykańskiej ustabilizowanej klasy średniej, która w dobie rządów Reagana mogła realizować swoje aspiracje. Bywało zbyt dosadnie, ale całość prezentowała się lekko i przyjemnie.


W tym przypadku trudno pisać o lekkości i o jakimś odniesieniu do aktualnej rzeczywistości społecznej w USA. Obecnym twórcom daleko do Harolda Ramisa i Johna Hughesa. Niestety.


Tytuł oryginalny: Vacation
Gatunek: Komedia
Reżyseria: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein
Scenariusz: j.w
Obsada: Ed Helms, Christina Applegate, Chris Hemsworth, Chevy Chase, Skyler Gisondo, Steele Stebbins, Leslie Mann, Beverly D'Angelo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za odwiedziny i komentarze