27 lut 2011

Paintball - niekoniecznie dla odważnych


Paintballu nie można zaszufladkować jako zabawy dla dużych chłopców, gdyż jest to fascynujący rodzaj aktywności fizycznej. To zespołowa gra paramilitarna, która wymaga od uczestników zmysłu taktycznego, kondycji, koncentracji i dobrej orientacji w terenie.


            Paintball jest sportem, który narodził się w początkach lat 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Z czasem dyscyplina przestała być kojarzona jedynie z grupami zapaleńców i stała się ogólnie dostępna. Od tamtego czasu paintball zdobył dużą popularność na całym świecie i doczekał się wielu modyfikacji uatrakcyjniających rozgrywkę.


Na czym to polega?


            Paintball można nazwać realną namiastką prawdziwego starcia, w której zamiast prawdziwej broni mamy do dyspozycji markery. Marker działa na zasadzie podobnej do broni pneumatycznej, gdzie przy użyciu dwutlenku węgla lub sprężonego powietrza wystrzeliwany jest pocisk w postaci kulki wypełnionej kolorową żelatyną. W zależności od sposobu gry i możliwości finansowych można wybrać jeden z trzech rodzajów markerów. Ze względu na sposób przeładowywania kulek mamy do dyspozycji markery automatyczne (z możliwością ciągłego strzelania), półautomatyczne (mechaniczne), gdzie przeładowanie następuje po naciśnięciu spustu oraz tzw. pompki, wymagające ręcznego przeładowania. Podstawowym celem zabawy jest eliminacja z gry przeciwnika poprzez zostawienie na jego stroju, markerze lub masce tzw. splata, czyli śladu po trafieniu. Ilość amunicji jest ograniczona i jest przechowywana w tzw. spłuczce, co wymusza rozsądne gospodarowanie posiadanymi środkami.


 Photo credit: photo.lady2000 / Foter / CC BY

Rodzaje paintballu, scenariusze gry


Zasadniczo wyróżnia się dwie odmiany paintballu. Pierwszy to leśny (woodsball), który przeprowadzany jest na obszernym terenie leśnym lub poprzemysłowym. W tego typu grze zazwyczaj nie ustala się limitu czasowego, a wielkość obszaru gry i jego zróżnicowanie sprzyjają realizmowi, umożliwiając przygotowywanie pułapek, wykorzystanie umiejętności taktycznych czy kamuflażu. Drugą odmianą jest  tzw. speedball, który jest sportową modyfikacją klasycznej rozgrywki. W tym wypadku mamy do czynienia z meczami, które przeprowadzane są na dość ograniczonym terenie wypełnionym sztucznymi przeszkodami (dmuchanymi balonami). Ten rodzaj rozgrywki jest wybierany przez zawodników zaawansowanych, najczęściej uczestniczących z rozgrywkach ligowych.

Przebieg samej rozgrywki ustalany jest poprzez tzw. scenariusze. Najstarszym i najpopularniejszym sposobem przeprowadzenia gry jest zdobycie flagi przeciwnika, na którym opiera się większość modyfikacji i rozwinięć rozgrywki. Innym sposobem na grę jest po prostu pokonanie wszystkich przeciwników, odbijanie zakładników albo ćwiczenie umiejętności snajperskich. Sposobów urozmaicenia zabawy może być wiele, a należą do nich m.in. zastosowanie wykrywaczy metali, min oraz granatów paintballowych. W zasadzie ilość dostępnych scenariuszy zależy tylko od wyobraźni i możliwości organizatorów. Pod linkiem http://www.paintballpark.pl/scenariusze.htm można znaleźć wiele propozycji rozgrywki.

Specyficzną odmianą scenariuszy są rozgrywki opierające się na historycznych bitwach, w których gracze zostają postawieni przed konkretnymi zadaniami taktycznymi, wymuszającymi pewną dyscyplinę.


Ile to kosztuje?


            Każdy uczestnik paintballu musi mieć marker, zapas kulek, odzież ochronną (moro na leśne wyprawy) oraz maskę zabezpieczającą twarz. Organizacja sportowej wersji gry (speedballa) wiąże się z dość wysokimi nakładami inwestycyjnymi, co ma swoje odzwierciedlenie w cenach. Zarazem organizacja rekreacyjnej odmiany jest już dostępna w bardzo przystępnych cenach.

Można spróbować założyć własną firmę zajmująca się tego typu usługami, wtedy początkowe nakłady powinny oscylować w granicach 15 tysięcy złotych, co wystarczy na sprzęt, wyposażenie pola oraz zapas kulek. Najtańszy komplet dla jednego uczestnika zamyka się w granicach 700 złotych (na lepszy zestaw trzeba odpowiednio dołożyć około 300–400 złotych). Na początek 10–20 kompletów powinno wystarczyć, należy jednak pamiętać o zakupie ochraniaczy, butli z gazem oraz ubezpieczenia.

Najmniejszym problemem na początku są kombinezony, które można tanio nabyć w składnicach wojskowych. Również uzyskanie od nadleśnictwa kawałka lasu czy pola na organizację zabawy nie musi nieść z sobą dużych kosztów, zarazem nie należy się wtedy spodziewać zbyt atrakcyjnego terenu. Jeżeli chcemy zorganizować paintball tylko na własne potrzeby, warto skorzystać w ofert pól komercyjnych, choć koszty są wtedy nieco większe, ale o wszystko troszczy się organizator. Taki wybór sprzyja zapoznaniu się z paintballem w praktyce, choć podpatrywanie lub gra z doświadczonymi graczami może pomóc lub skutecznie zniechęcić do dalszych prób. Jeżeli jednak chcemy tylko posmakować leśnych przygód, ceny nie powinny odstraszać. Klientowi sprzyja wzrost popularności paintballu w Polsce, rozwój konkurencyjności i profesjonalizacji usług. Ceny są zazwyczaj ustalane w zależności od liczby zużytych kulek oraz sprzętu i terenu, po którym się poruszamy – już od 100–150 złotych można wypożyczyć marker i zapas kulek na cały dzień. Kto chce spróbować swoich sił podczas kilkugodzinnej zabawy, powinien zmieścić się w cenie od 25–50 złotych (w tym około 100 kulek), koszt dodatkowej amunicji dla aktywnych strzelców waha się w granicach od 25 do 50 groszy za sztukę. Zazwyczaj klient nie ponosi już żadnych dodatkowych kosztów, jedynie w wypadku dalszych wyjazdów do ceny może być doliczony koszt dojazdu.

Rynek usług paintballowych staje się coraz bardziej atrakcyjny także dla bardziej wymagających klientów, wyspecjalizowane firmy potrafią zapewnić teren z bunkrami, okopami, starymi budynkami gospodarczymi czy nawet wrakami samochodów. Pola i hale sytuowane są zazwyczaj w nieodległych miejscach (obrzeża miast, wieś blisko miasta), co ułatwia dojazd. Teren do paintballu musi być odpowiednio zabezpieczony i ogrodzony, przez co cena usługi może być wyższa.


 Photo credit: ekonon / Foter / CC BY-NC-SA

Porady i zasady bezpieczeństwa


            Aby gra pozostała przyjemnym sposobem aktywnego spędzania czasu, należy zadbać szczególnie o kwestie bezpieczeństwa oraz stosowanie się do zasad gry. Paintball potrafi wyzwolić wielkie emocje nawet w osobach na co dzień spokojnych i introwertycznych, a zastrzyk adrenaliny łatwo może spowodować błąd i wypadek. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się ze sposobem działania markerów oraz przymierzanie masek i strojów moro. W wypadku kombinezonów lepiej jest, aby rozmiar był za duży niż za mały i nie należy zapomnieć o paskach do spodni.

Oczywiście nie wszystko można przekazać od razu, gdyż pewne szczegóły wychodzą już w praktyce. Tuż przed rozpoczęciem rozgrywki warto próbnie postrzelać z markera, aby zapoznać się z celnością, zasięgiem i siłą strzału (prędkość wylotową kulki należy sprawdzić na chronometrze). Najważniejszym elementem ochronnym stroju jest maska, która powinna przede wszystkim zabezpieczać oczy, uszy oraz gardło. Podczas gry nie wolno jej pod żadnym pozorem ściągać ani podnosić do góry, gdyż można się tym narazić nawet na trwałe kalectwo. Osoby obsługujące grę będą stale napominać w wypadku nie stosowania się do tej reguły, aby wyrobić dobry nawyk i przyzwyczaić graczy do stałego noszenia maski. Istotną kwestią jest również zabezpieczanie wylotu lufy odpowiednią zatyczką poza polem gry, a także niezaglądanie do lufy czy dokonywanie prób modyfikacji markera na własną rękę. Sprzęt należy eksploatować zgodnie z wytycznymi producenta i zaleceniami organizatora, a ponadto należy zachować zdrowy rozsądek i nie strzelać do nikogo z odległości poniżej metra czy osoby bez założonej maski. Nie można także zapominać, że choć ogrodzenia ograniczają dostęp na pole gry, nie należy strzelać do osób postronnych ani do zwierząt. Wiele spraw wymaga zwyczajnego rozsądku, jak choćby pouczenie, aby nie straszyć nikogo wymachiwaniem markerem przed nosem czy też strzelaniem do okien i wszystkich przedmiotów, które można łatwo zniszczyć.

Podczas gry warto postarać się szybko wczuć w klimat i charakter paintballu. Wpierw należy nauczyć się poruszać po polu gry, zapoznać z jego zakamarkami, wykorzystać naturalne przeszkody, a następnie ostrożnie wypatrywać przeciwnika. Umiejętności dobrego grania w paintball nie można nauczyć się w ciągu jednego dnia, tak samo jak w wypadku innych sportów liczą się predyspozycje i praktyka. Oczywiście, nie wyklucza to udziału osób w różnym wieku i o różnych możliwościach, ale nic nie daje większej satysfakcji niż sukces własnej drużyny.


Sposób na szkolenia

Photo credit: Mafe Aristizabal M / Foter / CC BY-ND

Pomimo rosnącej popularności i dostępności paintballu w Polsce, w ogólnej ocenie społecznej wciąż kojarzony jest z maniakami wojskowości biegającymi szaleńczo po lesie. Stereotyp ten z wolna traci na aktualności, gdyż coraz więcej firm decyduje się na organizowanie paintballu dla swoich pracowników. W zamyśle szefów nie jest to tylko sposób na miłe oderwanie od rzeczywistości i integrację, ale przede wszystkim próba wytrenowania umiejętności współpracy między pracownikami, wyrobienie porozumienia w działaniach. Paintball spełnia zatem również wymagania edukacyjne, łącząc miłe z pożytecznym.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za odwiedziny i komentarze