O blogu
"Chciałem powiedzieć światu tylko jedno słowo,
ponieważ nie potrafiłem tego, stałem się pisarzem"

                                                                  Stanisław Jerzy Lec

Dozorca zamku w Rabsztynie. Fot. Bartosz Wiczkowski

Pisanie o sobie jest jednym z najtrudniejszych rodzajów pisania. Nasuwa się analogia do tekstu z "Rejsu" Piwowskiego - "nie mogę być jednocześnie twórcą i tworzywem". Zatem osobnik piszący (blogujący, poezjujący, komentujący itp.) staje się tworzywem, które musi jakoś obrobić.


Założyłem bloga, bo wzorem znajomych, chciałem wrzucać tutaj wiersze swoje, oraz lubianych przeze mnie poetów. Z czasem jednak zacząłem popisywać o różnych innych rzeczach (np. artykuły na rozmaite tematy dla wortalu MobilnyFacet.pl), recenzować filmy, książki poetyckie itp. Ponadto, jako politologa, interesują mnie (drażnią) sprawy społeczno – polityczne i stąd moje komentarze i raczej złośliwe felietony z cyklu „Pan Posłuszny”.

Dlaczego Piąty Muszkieter? – bo Muszkieterowie Aleksandra Dumasa to historia i przygoda a także rzecz o przyjaźni, poświęceniu i lojalności. No i oczywiście dążenie do prawdy, w tym przypadku pisania szczerze i rzetelnie o tym co mnie interesuje, martwi i drażni.

Piąty Muszkieter jest blogiem kulturalno-społecznym, a kultura, jak wiadomo, jest nieobliczalna i subiektywna. No i trzeba zadać kłam słowom pewnego nieprzyjemnego człowieka "jak słyszę kultura to odbezpieczam mojego browninga". Kultura powinna odbezpieczać tylko wrażenia i chęć poznawania.

Dlaczego armatka? - muszkiet wydawał się mniej okazały w aspekcie wydawania ocen. Armatka za to wygląda sympatycznie, ale wystający lont podkreśla, że w każdej chwili może wypalić.

Pole zainteresowań:


- Film - lubię stare polskie filmy i seriale oraz ogólnie filmowy vintage. Nie gardzę niemal żadnym gatunkiem filmowym. Niektóre są zbyt schematyczne, ale nawet w takich zawsze znajdzie się coś nietypowego. Lubię oglądać kino dość różnorodne. Sporo już obejrzałem, ale jeszcze wiele mam do zobaczenia. 


- Muzyka - mam słabość do stylu i muzyki lat 80 (ze szczególnym uwzględnieniem new romantic i synthpopu. Lubię szeroko rozumianą elektronikę, trip hop, rocka (klasycznego, polskiego a nawet progresywnego) i nie uważam, że obecna muzyka jest do niczego. Po prostu, trzeba szukać i wertować Internet. Cały czas powstaje coś ciekawego.


- Literatura -  czyli poezja, proza, reportaż, esej. Może nawet zwerbalizuje jakieś własne wrażenia o sztuce teatralnej. Kiedyś wolałem poezję, bo wiersze są krótsze i mogłem za ich pośrednictwem wejść do świata autora. Teraz bardziej interesuje mnie proza i reportaż. To po prostu inny rodzaj prawdy - prawdy czasu.


- Polityka i Historia – temat – rwąca rzeka , który dotyczy wszystkich, nawet jeśli tego nie chcemy. Szczególnie polska historia i polityka. A te, jak wiadomo, cały czas są kontrowersyjne, konfliktogenne i rozgrzewające.- Sport – aktywnie – gra w tenisa, bieganie i od niedawna, jazda na rowerze; odbiorczo – (szczególnie) piłka nożna, siatkówka, lekkoatletyka, skoki narciarskie. Lubię oglądać i komentować rywalizację. Oczywiście, tylko taką zdrową.

O tym będę (starał się) pisać, przygotowywać własne rankingi i podsumowania i co mi jeszcze przyjdzie do głowy.

No i wydaje mi się, że mam duże poczucie humoru i autoironii, bo „naj­pewniej­szą oz­naką po­god­nej duszy jest zdol­ność śmiania się z sa­mego siebie” – F.Nietzsche

Jestem także otwarty, jak ten spadochron ze słów Franka Zappy, więc chyba się nie potłukę.

Oceny - starał się będę oceniać szczerze, uczciwie, miarodajnie i co najważniejsze, subiektywnie, bo istnieją obiektywne kryteria ale nie istnieje obiektywna ocena.

1 armata - Atos
2 armaty - Atos, Portos
3 armaty - Atos, Portos, Aramis
4 armaty - Atos, Portos, Aramis, D'Artagnan
5 armat -   Atos, Portos, Aramis, D'Artagnan + Piąty Muszkieter 
6 armat -   Atos, Portos, Aramis, D'Artagnan + Piąty Muszkieter + Milady (lub Kardynał Richelieu)


Ikona armaty oraz cyfry pięć pobrana za pośrednictwem strony: http://www.iconsdb.com/

Ikona muszkietera pobrana z serwisu: https://thenounproject.com/

 © Patryk Chrzan; Piąty Muszkieter

1 komentarz:

Dziękuje za odwiedziny i komentarze